Czarci pazur zaliczany jest do roślin płożących się i stanowi niepozorną, dorastającą do około 50 cm wysokości oraz 150 cm długości roślinę. Hakorośl rozesłana to inaczej czarci pazur, który występuje w rejonie Afryki Południowej. Roślina o bardzo tajemniczej i intrygującej nazwie czarci pazur znana jest również jako diabelski pazur. Doceniona i powszechnie stosowana była już w medycynie ludowej. Powszechnie w lecznictwie wykorzystywany jest korzeń czarciego pazura o prozdrowotnych właściwościach, które zawdzięcza licznym substancjom o charakterze leczniczym. Charakteryzuje się obecnością kilku bardzo rzadko spotykanych składników, a należą do nich: irydoidy, fenolokwasy, sterole, flawonidy i triperpeny.
Czarci pazur- według literatury korzeń czarciego pazura posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- szczególnie korzystnie wpływa na stany zapalne stawów,
- jego działanie porównywane jest z środkami farmakologicznymi stosowanymi w stanach zapalnych i bólowych,
- bardzo dobrze sprawdza się w reumatyzmie i artretyzmie, łagodząc objawy chorób,
- uśmierza bóle mięśniowe i kostne, zwłaszcza pomaga w stanach bólowych kręgosłupa,
- wpływa na pobudzenie wydzielania soków trawiennych, wspomagając procesy trawienne oraz stymulując apetyt,
- wykazuje także właściwości żółciopędne,
- przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości hakorośli mogą być wykorzystane także w stanach zapalnych narządów rodnych,
- substancje zawarte w diabelskim pazurze wykazują właściwości antyoksydacyjne, które chronią organizm przed szkodliwymi skutkami stresu oksydacyjnego,
- wspomaga normalizację i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi,
- przypisuje się mu własności oczyszczające i usuwające toksyny z organizmu.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Suchy korzeń czarciego pazura należy zmielić przed zastosowaniem
Napar – 1 łyżeczkę proszku należy zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i pozostawić na 30 minut do naciągnięcia. Wypić w 3 porcjach w ciągu dnia. Można zastosować zewnętrznie do przemywania skóry i błon śluzowych.
Nalewka – 1 część proszku umieścić w słoju i zalać 3 częściami alkoholu 40-60%. Zamknąć słój i wstrząsnąć. Odstawić na minimum 2 tygodnie. Zażywać w ilości 5ml (1 łyżeczka) 3 razy dziennie.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.