Żywokost lekarski, średniej wysokości szorstko owłosiona roślina z dużymi liśćmi. Luźno zwisające kwiaty ziela mają najczęściej kolor fioletowy, czasem różowy a nawet biały. Ziele można znaleźć w dobrze osłonecznionych miejscach bądź półcieniu. Żywokost lubi rosnąć na wilgotnym terenie, tj. brzegi wód. Należy do gatunku roślin wieloletnich.
Roślina lecznicza
Jednym z kluczowych substancji tej rośliny leczniczej wchodzących w skład korzenia żywokostu jest Alantoina. Ma ona dyży wpływ na pobudzanie komórek i ich podziale, co przyśpiesza gojenie się tkanek, zaś związki śluzowe ochraniają naskórek swoim płaszczem. Dodatkowo garbniki pozbywają się bakterii. Uniwersalne ziele lecznicze na wiele dolegliwości.
Na tym nie kończą się jego zastosowania. Roślina polecana jest przy schorzeniach układu pokarmowego, takich jak owrzodzenia czy niestrawność. Wspomaga gojenie się trudnych ran. Jest również bardzo skuteczna przy oparzeniach czy odmrożeniach. Pomocna jest także przy regeneracji pękniętych stóp czy odcisków. Niekiedy lecznicza roślina jest używana do leczenia złamań i skręceń kości, stawów. Do jej zastosowań należą również kojące ból właściwości rośliny.
Właściwości kosmetyczne
Żywokost leczniczy jest składnikiem wielu toników, peelingów i masek redukujących zmarszczki czy regenerujących uszkodzoną cerę i oczyszczając nieczystą skórę. Na półkach znajdziemy go przy takich roślinach jak lawenda, hibiskus, babki lacentowe, śluzy, malwy: czyli innymi ziołami mającymi właściwości łagodzące, bądź zaliczają się do roślin leczniczych. Najczęściej występuje w postaci żelu, maści bądź nalewki, można przygotowywać go na wiele różnych sposobów w zależności od celu działania.
Żywokost lekarski
Kliknij i zamów!
Co więcej?
Żywokost leczniczy skutecznie leczy również owrzodzenia żylakowe nóg, trudno, wolno gojące się tkanki, stłuczenia, skręcenia. Na wolno gojące się rany otwarte należy nanieść i posmarować brzegi rany, czyli zdrową tkankę by ta mogła w spokoju się rozrastać na uszkodzoną część. Lecznicza roślina działa także na urazy po naciągnięciach mięśni.
Olej z żywokosta leczniczego jest dobrym kremem odżywczym na noc. Likwiduje także przebarwienia na skórze, a także uzupełnia jej wartości odżywcze. Nie należy nakładać go pod oczy, ponieważ skóra ta jest nad wyraz delikatna, a aktywne składniki oleju i żywokostu mogą podrażniać śluzówki oczu. Pod oczy bezpieczniej jest zastosować żel żywokostowy – nawilża, rozjaśnia cienie. Resztki oleju można zetrzeć zwykłym wacikiem kosmetycznym.