Biała herbata – o jej historii i sposobach parzenia herbata
Każdy z nas dziś może cieszyć się aromatycznymi naparami, nad których pochodzeniem i historią niewiele na co dzień się nie zastanawiamy. Każdy z rodzajów herbat swoje początki ma w Chinach – kraju, w którym ten wyjątkowy napój jest nieodzownym elementem dnia każdego ich obywatela. Poznajmy więc historię naparu, którym dziś mogą cieszyć się mieszkańcy całego świata.
O historii białej herbaty słów kilka
Początki aromatycznego naparu, którym dziś może zachwycać się każdy z nas sięgają X wieku. Biała herbata, jak
wszystkie pozostałe, powstały w południowych Chinach, w dzisiejszej prowincji Fujian. To tam pierwszy raz zebrano i zaparzono aromatyczny napar, dziś tak popularny na całym świecie.
Dziś zbierana jest w taki sposób, aby nie uszkodzić drogocennych elementów rośliny. Raz w roku, na początku wiosny, zbierane zostają pąki oraz listki wierzchołkowe, które następnie poddawane są procesowi naturalnego więdnięcia. W momencie zbiorów rośliny te pokryte są srebro-białym meszkiem, od którego właśnie wywodzi się nazwa tego rodzaju, słodkiego i delikatnego w smaku naparu. Kolejnym etapem jest suszenie, które na samym początku było realizowane w sposób całkowicie naturalny – na słońcu. Dziś ta metoda produkcji wykonywana jest w specjalnych suszarkach.
Odpowiednio zaparzony napar zachwyci doskonałym smakiem i aromatem, który zależny jest od odmiany roślin, z której zebrano liście. Co ważne, niezależnie od gatunku rośliny, herbaty białe charakteryzują się dużo wyższą zawartością kofeiny od odmian zielonych czy czarnych.
Jak parzyć białą herbatę, aby wydobyć z niej pełnię aromatu?
Dziś wyróżniamy dwa podstawowe gatunki: Pai Mu Tan oraz Yin Zhen nazywana Srebrną Igłą. Pierwsza z nich składa się głównie z pozwijanych listków i charakteryzuje ją winogronowy aromat oraz lekko gorzkawy posmak. Powinno się ją parzyć około 10 minut.
Yin Zhen (Srebrna Igła) to natomiast w głównej mierze pączki roślin, które są uważane za niezwykle cenne. Napar z nich należy parzyć około 15 minut, aby móc zachwycać się pełnią aromatycznego smaku.