Melisa lekarska jest jednym z bardziej popularnych ziół używanych w naszym kraju. Zapach melisy podobny jest do cytryny. Pierwsze wzmianki na temat melisy pochodzą z czasów starożytnych kiedy to była używana przez właścicieli uli, którzy nacierali ule świeżymi liśćmi. Działanie te miało na celu ułatwić pszczołom powrót do ula.
Melisa lekarska posiada dość silny cytrynowy aromat i jest jasnozielonego koloru – jest ziołem wielosezonowym i dorasta do wysokości 90 cm. Jej nazwa wywodzi się od greckiego słowa „pszczoła”
W obecnych czasach melisę stosuje się jako naturalny lek posiadający właściwości kojącym nerwy. Jej właściwości szczególnie docenią osoby cierpiące na nudności oraz wymioty. Poza tym melisa lekarska wzmaga apetyt oraz łagodzi kolkę, czerwonkę oraz zapalenie okrężnicy. Melisa lekarska jest również skuteczna w leczeniu problemów trawiennych związanych z nadmierną nerwowością.
Kłucie serca, palpitacje oraz nieregularne bicie serca wywołane nerwowością oraz depresją mogą również być mniej dolegliwe dzięki regularnemu spożywaniu naparu z melisy.
Melisa lekarska
Kliknij i zamów teraz!
Badania kliniczne dowiodły, iż melisa wykazuje właściwości redukujące spazmy, zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego. Co więcej melisa jest również polecana przy bólach głowy oraz migrenach.
Gorący napar z melisy lekarskiej zwiększa wydzielanie potu, dzięki temu redukuje gorączkę. Właściwości melisy lekarskiej docenią rodzice, ponieważ świetnie sprawdza się w okresie przeziębień oraz grypy. Ostatnie badania wskazują, iż melisa posiada również właściwości obniżające ilość flegmy przez co znalazła zastosowanie przy leczeniu zapalenia oskrzeli. Chorzy na astmę oraz alergicy również docenią jej kojące właściwości. Dzięki właściwościom antywirusowym melisa znalazła zastosowanie w leczeniu opryszczki.
Substancje czynne zwarte w melisie lekarskiej:
W melisie lekarskiej z znajduje się duże stężenie olejków eterycznych, które bogate są w związki trepenowe (cytral, linalol i cytronelal). To własnie dzięki nim melisa zawdzięcza swój cytrynowy aromat. W melisie lekarskiej znajdziemy również garbniki, fenolokwasy (kawowy, rozmarynowy i felurolowy) i goryczce, a także związki triterpenowe, śluzy, flawonoidy i kwasy organiczne. Melisa lekarska to również znakomite źródło witaminy C oraz soli mineralnych.