Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Właściwości i zastosowanie tymianku naturalnego

Właściwości i zastosowanie tymianku naturalnego

Tymianek, inaczej nazywany macierzanką jest rośliną uprawianą w wielu rejonach świata. Tymianek swoje korzenie posiada w rejonach morza śródziemnego gdzie można spotkać go rosnącego na łąkach. Poza właściwościami leczniczymi, tymianek możemy znaleźć w wielu przepisach kulinarnych. Tymianek ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze był stosowany już w czasach starożytnych. Starożytni Grecy uważali, iż posiada właściwości dodające odwagi (z języka greckiego thymon – ktoś odważny).

Tymianek dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych, witamin z gruby B, witaminy C oraz soli mineralnych występuje często jako składnik syropów oraz pastylek na bóle gardła. Dzięki właściwościom rozkurczowym oraz wykrztuśnym stosowany jest w leczeniu dolegliwości związanych z zarówno kaszlem mokrym oraz suchym. Właściwości antybakteryjne tymianku znajdą zastosowanie w leczeniu infekcji jamy ustnej, dodatkowo tymianek pomaga również zwalczyć brzydki zapach z ust.

Tymianek naturalny
Kliknij i zamów teraz!

Tymianek dzięki swoim właściwościom wspomagającym trawienie połączonych z jego charakterystycznym smakiem podkreślającym smak niejednej przyprawy zdobył ogromną popularność na całym świecie. Co więcej tymianek może być stosowany przy leczeniu schorzeń układu pokarmowego takich jak choroby wątroby oraz nieżyt żołądka.

Tymianek znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni. Kosmetyki oparte na zielu tymianku są jednymi z bardziej skutecznych leków pomocnych w łagodzeniu stanów zapalnych pojawiających się przy trądziku. Dodatkowo kosmetyki z tymiankiem świetnie nadają się przy pielęgnacji cery tłustej. Tymianek również skuteczny jest w walce z łupieżem oraz nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy. Tymianek jest bardzo uniwersalnym ziołem, jednak jego najmocniejszą stroną są jego właściwości smakowe. Wykorzystuje się do doprawiania dań mięsnych z jagnięciny, cielęciny oraz wołowiny. Tymianek posiada dość charakterystyczny, lekko ostry smak oraz silny aromat. Ze względu na swoje właściwości poprawiające trawienie dodaje się go do dań ciężkostrawnych.

Właściwości naparu z tymianku:

Tymianek z powodzeniem można wykorzystać do przyrządzenia naparu który z powodzeniem rozrzedzi flegmę oraz ułatwi odksztuszanie. Osoby cierpiące na suchy bądź mokry kaszel znajdą ukojenie w naparze z tymianku, ponieważ napar ma właściwości nawilżające błony śluzowe oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne.

Call Now Button