Pokrzywa w lecznictwie towarzyszy nam od wieków. Zalety tego ziela doceniano już w medycynie ludowej. Jeszcze niedawno nasze babcie podawały pokrzywę w postaci naparu, bądź gotowały zupę. Dziś traktujemy pokrzywę jako chwast, zapominając, że pokrzywa do picia doskonale reguluje zapotrzebowanie organizmu na makro i mikroelementy.
Pokrzywa kryje w sobie bogactwo właściwości zdrowotnych. W jej skład wchodzą enzymy, które stanowią pomoc w regulowaniu metabolizmu. Zawiera witaminy A, B2, C, K i nie szczędzi makro i mikroelementów takich jak: żelazo, siarka, magnez, wapń, fosfor, jod, potas, sód czy krzem. Co więcej, pokrzywa kryje w sobie serotoninę, która poprawia samopoczucie. W pokrzywie są również przeciwutleniacze, chroniące przed wolnymi rodnikami.
Napar z pokrzywy usuwa toksyczne pozostałości po przemianie materii. Jej moczopędne działanie sprawia, że powstrzymuje przed podtrzymywaniem płynów w organizmie – regularne picie pokrzywy odprowadza złogi kwasu moczowego, co wspomaga cierpiących na dnę moczanową i niektóre problemy z dolegliwościami reumatycznymi.
Pokrzywa do picia
Kliknij i zamów!
Osoby cierpiące na anemię powinny włączyć pokrzywę w dietę, ponieważ zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek, poza tym pomaga w tamowaniu krwotoków. Herbata z pokrzywy ma właściwości przeciwkrwotoczne, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych – wszystko dzięki naturalnemu bogactwu witaminy K oraz flawonoidów a także garbników.
Pokrzywa do picia – jak przygotować? Dwie łyżeczki suszu należy zalać 250 ml wody, przykryć i odstawić na kilka do kilkunastu minut. Powinno się pić od 2 do 3 szklanek naparu między posiłkami. Pokrzywa do picia za każdym razem powinna być przygotowywana ze świeżej porcji suszonych liści.