Rumianek pospolity to jedno z popularniejszych ziół leczniczych. W Polsce można go spotkać niemalże wszędzie. Rumianek jest doceniany przede wszystkim za swój bogaty skład, bowiem ma w sobie olejek eteryczny, w skład którego wchodzi α-bisabolol, chamazulen (ma on działanie przeciwalergiczne) i spiroeter. Roślina zawiera także sole mineralne, flawonoidy, związki kumatynowe, cholinę i śluz, witaminę C, fenolokwasy czy fitosterole. Bogactwo tych wszystkich składników powoduje, że rumianek jest jedną z najpopularniejszych i najpowszechniejszych roślin stosowanych w medycynie naturalnej.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się wysuszone koszyczki rumianku, które należy zbierać już na samym początku kwitnienia. Istotna jest już sama pora zbiorów – musi to się odbywać w słoneczny dzień popołudniu, by roślina miała najwięcej czynnych substancji. Gdy już się zbierze koszyczki rumianku należy je wysuszyć w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu.
Wiele osób uznaje więc herbatę rumiankową jako lek na wszelkie dolegliwości. I trochę w tym prawdy, chociaż nawet jeśli w jakimś przypadku rumianek nie pomoże, to na pewno też nie zaszkodzi.
Picie herbaty z rumianku działa antyalergicznie, bowiem zioło te obniża poziom histaminy. Oczywiście zdarzają się jednostki uczulone na rumianek, jednak procent takich osób jest naprawdę znikomy i może go stosować praktycznie każdy. Rumianek bardzo dobrze radzi sobie z problemami skórnymi, gdyż działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Taka herbata to też doskonały sposób na walkę ze stresem. Obecnie żyjemy szybko i intensywnie, a to powoduje, że dużo się denerwujemy. Zanim sięgniemy więc po lekarstwa uspokajające – warto spróbować naturalnych sposobów, jednym z nich jest właśnie picie herbaty rumiankowej. Taki napój pomoże nam się zrelaksować i odstresować. Jest też dobry na problemy z bezsennością – dowodem jest chociażby to, że znajduje się w składzie większości leków na sen.
Herbata rumiankowa w sklepie Eko-Herba
Kliknij i zamów!
Herbata rumiankowa pomaga także zwalczyć przeziębienie, gdyż działa bakteriobójczo. Zaleca się picie jej także osobom zmagającym się z zapaleniem układu moczowego bądź nerek. Rumianek sprawdza się także podczas leczenia grzybicy i infekcji jamy ustnej. Zioło pomaga również w problemach trawiennych. Zawarte w rumianku flawonoidy mają działanie rozkurczające na przewody żółciowe i mięśnie gładkie jelit. Dlatego jeśli po obiedzie czujemy, że przeholowaliśmy z jedzeniem – warto wypić herbatkę z rumianku, która znacznie ułatwi jego trawienie. Herbatka pomaga też w nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego. Herbatą z rumianku można też przemywać oczy podczas zapalenia spojówek. Rumianek stosowany jest też w zwalczaniu migreny, bólu głowy czy bólach menstruacyjnych.
Herbatę rumiankową mogą też pić osoby mające chorobę lokomocyjną. Zaleca się picie naparu na pół godziny przed planowaną podróżą.
Warto też wiedzieć, że herbatą ą można też płukać włosy. Takie działanie ma na celu przywrócenie naturalnego koloru naszym włosom i zapobiega ich wypadaniu.