Czarny bez, czyli nazywany przez niektórych bzowiną, bziną, bzem lekarskim, bzem pospolitym, baźnikiem, bestkiem, bestem, bzem białym, bzem dzikim, bzem aptekarskim, bzowiną czarną, gołębią pokrzywą czy mniej popularnie np. fildrem, hyćką czy kaszką. Roślina ta jest bardzo popularna w całej Europie, ma szerokie zastosowanie lecznicze, kosmetyczne, jadalne czy ozdobne. Co ciekawe, owoce czarnego bzu, które nie zostaną przetworzone i będą spożywane prosto z krzaka mogą być przyczyną silnego zatrucia pokarmowego i związanym z tym powikłań.
Na początku warto się skupić na aspekcie leczniczym. To właśnie dzięki tym właściwościom czarny bez jest znany od zarania wieków. Mówi się nawet o tym, iż owoce tego krzewu są jednymi z najważniejszych zielarskich surowców. Kwiaty tej rośliny zawierają bardzo dużo kwasów fenolowych oraz flawonoidów. Znajdziemy w niej też sterole, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, olejki czy triterpeny. Dzięki tym składnikom czarny bez działa m.in. przeciwgorączkowo, moczopędnie i przeciwzapalnie. Roślina ta doskonale nadaje się do leczenia zapalenia spojówek (robi się okłady na oczy), można nią też płukać chore gardło.
Mnóstwo bardzo cennych składników możemy także znaleźć w owocach czarnego bzu. Są to np. kwasy owocowe, witamina C, prowitamina A, żelazo, sód, wapń, potas, pektyny, garbniki oraz glikozydy antocyjanowe. Owoce tej rośliny także działają moczopędnie i napotnie. Dodatkowo działają też przeczyszczająco i przeciwbólowo. Bardzo często owoce czarnego bzu (oczywiście odpowiednio przetworzone i podane oczyszczają krew. Dzięki tej roślinie odtruwamy swój organizm. Roślina ta sprawdza się też w zwalczaniu stanów zapalnych jelit czy żołądka. Stosują ją również osoby zmagające się z nerwobólami czy rwą kulszową. Czarny bez ma dużo antocyjanów w swoich owocach, co sprawia, że działa przeciwutleniająco. Owoce są też doskonałym specyfikiem, by pokonać biegunkę i migrenę. Współczesne badania wykazały również, iż ekstrakt z owoców czarnego bzu bądź liści tej rośliny może być stosowany także jako naturalny środek antydepresyjny.
Czarny bez w sklepie Eko-Herba
Kliknij i zamów!
Krzewy czarnego bzu łatwo spotkać. Trzeba jednak wiedzieć kiedy zbierać kwiaty i owoce, by móc korzystać z leczniczych właściwości tej rośliny. Kwiatów nie wolno zbierać, gdy pada deszcz. Idealną pogodą na zbiory będzie słoneczny dzień. Kwiaty muszą też być kwitnące, ale nie przekwitające. Jeśli kwiaty będą wyschnięte czy nadgnite to może to spowodować, że nasze zbiory podczas suszenia zgniją. Kwiaty trzeba ścinać z krzewu całymi pękami. Suszy się je w suchym miejscu, gdzie temperatura jest nie wyższa niż 35 stopni Celsjusza. Owoce są gotowe to zerwania, gdy mają czarnofioletowy (intensywny) kolor. Niedojrzałe nie nadają się do użytku.
Jeśli chodzi o kosmetykę, to wyciąg z czarnego bzu znajdziemy w kremach i maseczkach kosmetycznych. Specyfik ten działa zmiękczająco. Dzięki roślinie zawartej w preparatach możemy zapobiec zmarszczkom i przebarwieniom.