Szałwia lekarska była znana już w starożytności, jako symbol zdrowia i długowieczności. Używali jej już starożytni Rzymianie, Egipcjanie i Grecy. Znana jest przede wszystkim jako płukanka, ze względu na jej właściwości bakteriobójcze. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę jak różnorakie zastosowanie może mieć jako wywar herbaciany. Szałwia lekarska bywa również zwana naturalnym antybiotykiem. Należy pamiętać, że szałwii nie należy spożywać dłużej niż przez 3 tygodnie, z powodu zawartości tyjonu w tej roślinie, która w za dużej ilości może negatywnie wpływać na organizm. Ziele potrafi mieć również właściwości halucynogenne oraz nie polecane jest dla kobiet w ciąży.
Szałwia lekarska – herbata
Warto stosować ją przy wszelkiego rodzaju bólach brzucha. Polecana jest przy obfitych miesiączkach. Bywa dobrym lekarstwem na biegunki, nudności, wymioty. Pomaga przy różnych dolegliwościach trawiennych, odkaża organizm. Często jest wykorzystywana przy zakażeniach układu pokarmowego, stanach zapalnych żołądka oraz nieżytach.
Do tego rodzaju dolegliwości przygotowujemy herbatę lub napar z szałwii. Należy jednak pamiętać, że kuracje ziołowe stosuje się przy delikatnych objawach choroby. Przy ostrych napadach problemów z układem pokarmowym powinno się zgłosić do lekarza rodzinnego. Kuracja ziołowa nigdy nie zastąpi specjalistycznej porady.
Przygotowanie herbaty
Aby przygotować herbatę leczniczą należy zaopatrzyć się w suszone lub świeże liście szałwii. W proporcjach 2 łyżeczki do jednej szklanki wrzącej wody, zostawiamy pod przykryciem na około pół godziny. Przygotowany tak wywar przecedzamy, ewentualnie możemy go dosłodzić. Aby miał jak największą skuteczność pijemy średnio pół szklanki co kilka godzin.
Szałwia lekarska
Kliknij i zamów!
Szałwia lekarska – płukanka
Jak już wcześniej wspominaliśmy szałwia lekarska jest najbardziej znana ze swoich antyseptycznych, bakteriobójczych oraz przeciwzakaźnych właściwości. Polecana jest przy wszelkiego rodzaju infekcjach jamy ustnej typu afty, pleśniawki. Zalecana jest nawet przez dentystów przy zapaleniach zębów oraz dziąseł. Ma również właściwości przeciwgrzybiczne oraz oczyszczające.
Szałwia lecznicza niweluje przykry zapach z jamy ustnej, wybiela oraz ochrania uzębienie. Pozytywnie wpływa również na błony śluzowe.
Przygotowanie płukanki
Aby przygotować płukankę do stosowania zewnętrznego należy około
3g suszonej szałwii zalać połową szklanki wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na około kwadrans. Jamę ustną płuczemy do kilku razy w ciągu dnia.
Szałwia lekarska – kompresy, okłady
Antyseptyczne, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne działanie szałwii można wykorzystać również do wszelkich zranień i przyśpieszenia leczenia ran. Okłady wykonuje się z mocnego naparu do stosowania miejscowego. Tą formę wykorzystuje się do ran, wrzodów, egzemy. Można też użytkować ją jako kompresy na naciągnięte stawy, zbicia.
Szałwia ma zastosowanie także przeciwbólowe. Koi nerwobóle, bóle stawów, kości i mięśni. Przyśpiesza gojenie blizn, dobrze wpływa na skórę i ma właściwości ściągające.
Przygotowanie kompresu
Aby przyrządzić kompres zaparzamy mocny ekstrakt z szałwii (podobnie jak
w przypadku herbaty lub naparu). Do przygotowanego wywar wykorzystujemy gaziki jałowe i przykładamy w konkretne miejsce.
Szałwia lekarska – czy warto mieć ją w domu?
Szałwia lekarska ma bardzo wiele właściwości. Możemy ją stosować w różnych formach. Najbardziej popularne są herbaty oraz płukanki. Możemy przygotować z niej również kompresy, kąpiele, czy wykorzystać ją jako przyprawę.
Przydatna jest przede wszystkim przy bólach, problemach z układem pokarmowym i infekcjach. Dzięki swoim szerokim zastosowaniem warto posiadać ją w domu.