Rozmaryn lekarski jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny jasnotowatych. Jest to wiecznie zielone zioło z bardzo aromatycznymi liśćmi, które potrafi osiągnąć wysokość do 2 m. Liście rozmarynu lekarskiego są bardzo wąskie, ciemno-zielone na wierzchu oraz białe od spodu. Kwiaty zioła są drobne, koloru blado-niebieskiego. Rozmaryn lekarski jest intensywnie uprawiany w tzw. ogródkach przy-kuchennych. Zawiera takie składniki jak kamforę, borneol czy cyneol.
Rozmaryn – według literatury rozmaryn posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- posiada właściwości rozgrzewające,
- pobudza krążenie krwi do głowy,
- poprawia koncentrację oraz pamięć,
- łagodzi również bóle głowy oraz migrenę,
- pobudza wzrost włosów poprzez poprawienie przepływu krwi do owłosionej skóry głowy,
- używany w leczeniu epilepsji oraz zawrotów głowy,
- podnosi niskie ciśnienie krwi i dlatego jest tak cenionym ziołem w przypadkach omdleń oraz słabości związanych z ograniczonym krążeniem krwi,
- wspomaga odzyskiwanie sił po długoterminowym stresie oraz po chronicznych chorobach,
- pobudza pracę gruczołów nadnerczowych i jest używany szczególnie w przypadkach osłabienia, wyczerpania, szczególnie wtedy, gdy towarzyszy temu słabe krążenie krwi oraz problemy z trawieniem,
- pożyteczny w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji,
- łagodzi reumatyczne bóle mięśni,
- napar z zioła jest dodawany do kąpieli, która działa orzeźwiająco na nasz organizm,
- rozmaryn lekarski można stosować również na następujące dolegliwości: napięciowe bóle głowy, posocznicę, zespół wstrząsu toksycznego.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Rozmaryn w kuchni: Pachnące ziele „pogłębia” smak każdej potrawy, zarówno kwaśnej, jak i słodkiej, do której jest dodane. Rozmaryn lekarski dodaje się do jagnięciny, wieprzowiny, mięsa z królika, cielęciny, kiełbasek oraz mięs duszonych, jak również do kurczaków, kaczek, ryb, potraw z jajek. Zioło to jest także dodawane do galaretek, dżemów, ciastek oraz ciast. Rozmaryn lekarski dodaje się do sałatek i potraw warzywnych sporządzonych z takich warzyw jak: szparagi, brokuły, kalafior, kabaczek, zielony groszek, fasola, ziemniaki czy cukinia. NAPAR – stosować gorący napar z rozmarynu lekarskiego na przeziębienia, grypę, bóle reumatyczne oraz niestrawności żołądkowe. Napar stosowany jest także jako napój pobudzający w czasie zmęczenia czy bólów głowy. NALEWKA – stosować jako pobudzający środek odżywczy. Rozmaryn lekarski można łączyc z owsem prawdziwym, tarczycą bocznokwiatową (Scutellaria lateriflora) oraz werbeną i stosować w stanach depresyjnych. KOMPRES – namoczyć tampon w gorącym naparze z rozmarynu lekarskiego i stosować na zwichnięcia. Gorący tampon trzymać na obrażeniu 2 – 3 minuty następnie zmienić go z zimnym tamponem i trzymać też 2 -3 minuty. PŁUKANKA DO WŁOSÓW – napar stosować do finałowego płukania włosów w przypadku łupieżu.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.