Przejdź do treści

PRAWOŚLAZ korzeń

4.70 308.00 

Prawoślaz lekarski to wieloletnia roślina i należy do rodziny ślazowatych. Zioło to, w niektórych przypadkach, dorasta do wysokości około 150 cm . Całą roślinę pokrywają miękkie szare włoski. 

Liście prawoślazu lekarskiego są dużych rozmiarów, karbowane na brzegach, które wyglądem przypominają liście klonu. Najczęściej wykorzystywaną częścią tej rośliny przez zielarzy jest  korzeń.

Węglowodany to główne związki czynne tej rośliny, a dokładnie jej śluz, który stanowi od 10% do 20% składu korzenia. W składzie śluzu znajdziemy  także kwaśne galakturonoramnany oraz obojętne glukany i arabinogalaktany. W korzeniu prawoślazu dodatkowo znajdziemy pektyny, skrobię i sacharazę, jak również związki flawonoidowe (głównie tilirozyd), kumaryny, aspargina, fenolokwasy, , związki mineralne, betaina oraz  małe ilości fitosteroli.

SKU: Brak danych Kategoria:

Prawoślaz lekarski to wieloletnia roślina i należy do rodziny ślazowatych. Zioło to, w niektórych przypadkach, dorasta do wysokości około 150 cm . Całą roślinę pokrywają miękkie szare włoski. Liście prawoślazu lekarskiego są dużych rozmiarów, karbowane na brzegach, które wyglądem przypominają liście klonu. Najczęściej wykorzystywaną częścią tej rośliny przez zielarzy jest  korzeń. Węglowodany to główne związki czynne tej rośliny, a dokładnie jej śluz, który stanowi od 10% do 20% składu korzenia. W składzie śluzu znajdziemy  także kwaśne galakturonoramnany oraz obojętne glukany i arabinogalaktany. W korzeniu prawoślazu dodatkowo znajdziemy pektyny, skrobię i sacharazę, jak również związki flawonoidowe (głównie tilirozyd), kumaryny, aspargina, fenolokwasy, związki mineralne, betaina oraz  małe ilości fitosteroli.

Prawoślaz lekarski – według literatury korzeń prawoślazu lekarskiego posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:

  • zmiękczające,
  • osłaniające,
  • wspomaga gojenie się wykwitów skórnych, owrzodzeń nóg oraz brzydko wyglądających ran,
  • śluzy prawoślazu chronią błonę śluzową żołądka przed działaniem czynników drażniących i żrących,
  • wykorzystywany jest przy chorobie wrzodowej dwunastnicy,
  • składnik syropów na kaszel,
  • pomocny jest także w zapalenia krtani, zapaleniach oskrzeli w anginach i zapaleniach błony śluzowej jamy ustnej,
  • zewnętrznie stosowanie prawoślazu zmiękcza naskórek i działa osłaniająco.
  • posiada również średnie właściwości przeczyszczające oraz jest pomocny w wielu problemach związanych z jelitami,
  • wspomagająco przy zapaleniu pęcherza i częstym oddawaniu moczu.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Odwar z prawoślazu – 1 łyżka sproszkowanych suszonych korzeni zalewa się szklanką wody i odstawia się na godzinę . potem należy odwar zagotować a po przecedzeniu pić 2-3 razy dziennie jako osłonkę dla żołądka. Prawoślaz w kuchni: w średniowieczu prawoślaz był składnikiem dań kuchni egipskiej, greckiej, chińskiej, syryjskiej i rzymskiej. Po ugotowaniu i usmażeniu z cebulą na maśle, korzeń prawoślazu uważany jest za wyśmienite danie.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Waga Brak danych
Waga

50 g, 250 g, 500 g, 1 kg, 2 kg, 5 kg

Numer partii

SD-177

Data waznosci

2024.09.11

Kraj pochodzenia

Polska

Call Now Button