Czubryca, czubrica jest cenioną mieszanką przypraw popularnie używanych w Bułgarii. Jako pierwsi zaczęli stosować ją mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego oraz Bliskiego Wschodu. Cząber górski, który jest jej charakterystycznym składnikiem nadaje przyprawie specyficzny smak i aromat.
Cząber górski zawiera olejki eteryczne takie jak karwakrol, p cymen, tymol, a także flawonoidy, kwas karnozowy, kwas rozmarynowy, kwas betulinowy, kwas ursolowy, kwas oleanolowy, kwas kawowy.
.
Czubryca zielona – według literatury czubryca zielona posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- posiada silne działanie odkażające i antyseptyczne,
- działa rozkurczowo i pobudzająco na czynności przewodu pokarmowego oraz ochronnie na wątrobę,
- cząber będący podstawą przyprawy stosowany jest jako środek na kolki i wzdęcia oraz przy zapaleniu żołądka i jelit, zapaleniu pęcherza moczowego, nudnościach, biegunce, bólu gardła i zaburzeniach miesiączkowania.
Do czego można dodawać czubrycę zieloną?
Czubryca doskonale pasuje do fasoli i mięsa, bardzo często do lżejszych mięs takich jak kurczak lub indyk. Może też być stosowany w farszu. Świeży górski cząber ma mocny smak, lecz podczas długiego gotowania traci swój ciężki posmak. Czubrica używana jest też do jajecznicy, kanapek, zup, ryb, jarzyn, sałatek, serów i kiełbas oraz nadaje się do konserwowania i przyprawiania ogórków i kapusty.
Skład: Pietruszka nać, czosnek, koper nać, cząber, oregano, lubczyk nać, seler nać, majeranek, sól.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.