Porzeczka czarna jest bogatym źródłem witaminy C (w 100 g zawiera jej 50-400 mg, co zależy od klimatu; w upalne lato ilość wit. C może dojść do 2000 mg) oraz P i pod względem ich zawartości ustępuje tylko owocom róży i rokitnika. Przyswajanie witaminy C ułatwia występująca w czarnej porzeczce wit. P – cytryn. Zawiera także wit. K oraz liczne biopierwiastki. Charakterystyczny zapach jagodom i liściom czarnej porzeczki nadają substancje składowe, głównie olejki eteryczne.
Czarna porzeczka – według literatury owoce porzeczki czarnej posiadają właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- czarna porzeczka alternatywą dla tabletek z witaminą C,
- są bogatym źródłem antyoksydantów,
- redukują poziom cholesterolu i obniżają poziom cukru we krwi, kontrolują poziom trójglicerydów i cukru we krwi,
- są bogatym źródłem witaminy A, która pomaga zahamować proces rozwoju licznych chorób oczu, np. zaćmy,
- działa moczopędnie i napotnie,
- ma właściwości przeciwgnilne, przeciwartretyczne,
- działanie przeciwbiegunkowe, przeciwszkorbutowe,
- wzmacniające żołądek.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Czarne porzeczki są wartościowymi owocami deserowymi, spożywanymi na surowo. Mogą być także suszone, zamrażane lub przerabiane na soki, dżemy, galaretki, powidła, konfitury, nadzienie cukierków i różne wyroby cukiernicze oraz dania domowe. Ze względu na dużą zawartość związków pektynowych, zaleca się wykorzystywanie porzeczek jako dodatku galaretującego do dżemów i marmolad z owoców, które mają ich niewiele, np. do truskawek. Mogą również służyć do produkcji preparatów wysokowitaminowych. Z porzeczek robi się również wina i nalewki. Owoce czarnej porzeczki znalazły również zastosowanie w kosmetyce. Dojrzałe jagody po zmiażdżeniu można nakładać na 20-30 minut na twarz i w ten sposób uzyskujemy naturalną owocową maseczkę oczyszczająco-wybielającą.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.