Wierzbownica drobnokwiatowa pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej, jest pospolita także w Polsce. Wierzbownica jest dziko rosnącą byliną z charakterystycznymi różowymi kwiatami i skrętolegle ułożonymi bezłodygowymi listkami. Łacińska nazwa Epilobium odnosi się do usytuowania kwiatów, natomiast polska i angielska (willow-herb) do liści, ponieważ przypominają wierzbowe.
Surowcem zielarskim jest całe ziele kwitnącej i owocującej rośliny, które zawiera liczne flawonoidy, sterole roślinne, taniny oraz pochodne kwasu galusowego.
Wierzbownica drobnokwiatowa – według literatury ziele wierzbownicy posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- poleca się jej stosowanie w przeroście prostaty,
- pomaga w regulacji częstotliwości oddawania moczu u mężczyzn.
- antybakteryjne,
- antyandrogenne (hamują i osłabiają aktywność testosteronu i jego przekształcanie w estrogeny),
- przeciwzapalne,
- pobudzające do regeneracji komórki tkanki nabłonkowej,
- rozkurczowe,
- uspokajające i przeciwbólowe,
- powoduje oczyszczenie organizmu z toksyn,
- stosowana przy trądziku, infekcji układu moczowego, upławów, zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz nasilonego łojotoku także u kobiet.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Napar – 1 łyżeczkę ziela zalać 1 szklanką gorącej wody, zaparzyć pod przykryciem 10-15 minut, odcedzić. Pić 1-2 razy dziennie przed posiłkiem.
Zastosowanie w kosmetyce – Płyn do przemywania cery tłustej i trądzikowej: zmieszać po 1 łyżce: suszonego ziela wierzbownicy i koszyczków rumianku. Zaparzyć pod przykryciem około 15 minut. Następnie odcedzić. Przemywać twarz rano i wieczorem. Płyn działa przeciwzapalnie i wspomaga pozbycie się zaskórniaków.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.