Róża jest jedną z tych roślin, które znamy wszyscy. Piękny zapach, kolce i kwiat, łączony między innymi z miłością. W Polsce występuje około 20 gatunków róż dzikich, czyli takich, które nie rosną w celowej uprawie. Według ksiąg zielarskich, wszystkie róże są w jakiś sposób jadalne. Na pewno posiadają wiele cennych właściwości. Obecnie można spotkać róże niemal we wszystkich kolorach: od białych aż po czarne. W płatkach znajdziemy substancje służące do wytwarzania olejków eterycznych.
Róża- według literatury płatki róży posiadają właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- wykazują działanie odmładzające, odświeżające, kojące i odkażające,
- zawarte w nich przeciwutleniacze działają na ciało regenerująco oraz wspomagają produkcję kolagenu,
- po kąpieli z płatkami róży skóra staje się solidnie odżywiona, napięta i odzyskuje zdrowy, młody wygląd,
- róża poprawia ukrwienie, powodując, że ciało staje się bardziej elastyczne i jędrne w dotyku,
- zawarty w płatkach olejek różany, oprócz wyjątkowego zapachu, posiada również szereg pielęgnacyjnych i aromaterapeutycznych właściwości,
- poprawia nawilżenie skóry, przywraca prawidłowe pH skóry, posiada właściwości regenerujące m.in poprzez pobudzanie produkcji kolagenu,
- działa uspokajająco i relaksująco.
- posiada działanie tonizujące i przeciwzapalne,
- wspomaga leczenie trądziku,
- reguluje wydzielanie sebum,
- wykazuje właściwości ściągające i antyseptyczne,
- rozjaśnia przebarwienia.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Kąpiel z płatkami róży – napełnić wannę ciepłą, ale nie gorącą wodą. Następnie wrzucić do wody płatki róży i wlać kilka kropelek olejku aromatycznego (np. lawendowego, wspaniale relaksuje i odświeża). Kąpiel można również wzbogacić w mleko, bogate w tak cenne elementy jak proteiny, wapń i witaminy. Jego składniki doskonale wchłaniają się w skórę, upiększając ją i regenerując. Wystarczy wsypać do wanny całe opakowanie tłustego mleka w proszku. Płatki róży doskonale nadają się również jako dodatek do herbaty oraz jako składnik konfitur.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.