Słonecznik jest rośliną jednoroczną o łodydze wysokiej, pojedynczej lub w górnej części słabo rozgałęzionej, szorstkiej z zewnątrz, o białym, gąbczastym rdzeniu. Liście ma duże, długoogonkowe, owalno-sercowate. Na szczycie łodygi znajduje się wielki, talerzykowaty koszyczek z osadzonymi na brzegach dużymi kwiatami języczkowymi. Jako surowiec farmaceutyczny zbiera się wyłącznie kwiaty języczkowe słonecznika i suszy w ocienionych miejscach (na słońcu tracą barwę) w temperaturze do 40 st. C. Zawierają saponozydy trójterpenowe, flawonoidy, karotenoidy, cholinę, betainę, ksantofil, związki goryczkowe, cukry i sole mineralne w dużej ilości.
Słonecznik – według literatury płatki słonecznika posiadają właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- można użyć na stłuczenia i krwawe wybroczyny, by zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć wchłanianie się wylewu,
- przyjmowane wewnętrznie w postaci nalewki są doskonałym środkiem obniżającym gorączkę w przypadku grypy i różnego rodzaju dreszczy,
- używane także w przypadku zaburzeń nerwowych objawiających się wyczerpaniem i bezsennością, nerwobólu spowodowanego przeziębieniem,
- przy braku apetytu dla pobudzenia trawienia,
- w chorobach onkologicznych dla poprawienia funkcjonowania wątroby i nerek,
- odwar z kwiatów podaje się w żółtaczce, chorobach serca, skurczach oskrzeli, kolce jelitowej,
- zewnętrznie do przemywania skóry w stanach zapalnych lub przy trądziku,
- kwas chlorogenowy zawarty w kwiatach wykazuje działanie hepatoprotekcyjne chroniące wątrobę,
- obniżają poziom glukozy we krwi,
- zapobiegają rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów.
Jak przygotować nalewkę z płatków słonecznika?
Nalewka z płatków słonecznika: płatki mocno ubijamy w słoiku i zalewamy spirytusem 70%, Następnie słoik należy pozostawić zamknięty w ciepłym i ciemnym miejscu aż zawartość stanie się oleista i ciemnobrązowa. Dorośli mogą zażywać 1 łyżkę 3x dziennie 25 minut przed jedzeniem i nie dłużej niż trzy dni.
Wywar z płatków słonecznika: 2-3 łyżeczki kwiatów słonecznika na szklankę wody. Pić 3-4 razy dziennie po pół szklanki. Można także stosować w mieszance z innymi ziołami (bzem, maliną, lipą).
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.