Dziewanna to roślina dwuletnia. Należy do rodziny trędownikowatych. Wywodzi się z południowo-zachodniej Azji. Naturalnie rośnie w całej Europie a także Afryce Północnej oraz Ameryce Północnej i Południowej. Jej właściwości znane były już w czasach starożytnych. Kwiaty dziewanny zawierają śluzy, związki tłuszczowe, flawonoidy, antoksantyny, kwasy organiczne (jabłkowy), saponiny, gorycze, olejek eteryczny, węglowodany a także sole mineralne (potas,wapń, fosfor chlor,żelazo oraz duże ilości krzemu).
Dziewanna – według literatury kwiat dziewanny posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- wykrztuśne,
- pobudzające czynności sekrecyjne nabłonka dróg oddechowych,
- antybakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- nieżyt układu oddechowego,
- suchy kaszel,
- karat nosa,
- przeziębienie,
- grypa,
- angina,
- chrypka,
- używa się jej także w przypadkach reumatyzmu czy innych stanach zapalnych.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Odwar z dziewanny: 1 łyżkę suszonych kwiatów zalewa się 1 szklanką wrzątku i wypija się po 1/4 szklanki co 2 godziny. Odwar taki może także służyć do płukania gardła. Kwiat dziewanny może być łączony z innymi ziołami takimi jak: tymianek, liście podbiału. Należy zmieszać razem po 20 g wymienionych ziół i parzyć w proporcjach: 1 łyżka ziół na 1 szklankę wrzątku. Odwary z kwiatów i liści dziewanny używane są jako nasiadówki w przypadku żylaków odbytu, zaś świeże liście ugotowane w mleku można przykładać na oparzenia. Napar – łyżkę stołową kwiatu dziewanny zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić napar pod przykryciem 20 minut. Odcedzić, dodać mleko i miód. Pić 2 -3 razy dziennie po ½ szklanki naparu,można używać przy astmie i duszności, a także płukać nim gardło i jamę ustną przy anginie. Syrop dla dzieci – 7g suchego kwiatu dziewanny i 7 g suchego rozdrobnionego korzenia prawoślazu, zalać 1 ½ szklanki wody i gotować 20 minut pod przykryciem, odcedzić dodać 20 dag, odparować aż otrzyma się gęsty syrop. Podaje się dzieciom syrop po łyżeczce kilkakrotnie w ciągu dnia.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.