Nasiona kminku są często wykorzystywaną przyprawą w kuchni. W nasionach znajdziemy m.in. sole mineralne, kumaryny (rozrzedzające krew), flawonoidy (działające rozkurczowo, moczopędnie, przeciwzapalnie i zmniejszające ryzyko wystąpienia raka), garbniki (mające właściwości przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze), kwas kawowy (o działaniu przeciwmiażdżycowym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym), białka oraz olej.
Kminek – według literatury nasiona kminku posiadają właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- eliminuje gazy powstałe z powodu nadmiernych procesów gnilnych w jelitach,
- działa mlekopędnie, moczopędnie, pasożytobójczo, napotnie, uspokajająco, wyksztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwroztoczowo, przeciwtrądzikowo i przeciwwirusowo,
- pobudza czynności serca i układu nerwowego,
- poprawia apetyt,
- reguluje krwawienia miesięczne,
- ułatwia przyswajanie składników pokarmu,
- usuwa stany skurczowe w przewodzie pokarmowym,
- wzmacnia ruchy perystaltyczne jelit,
- wzmacnia procesy przemiany materii przez aromatyzację,
- poprawia trawienie,
- pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego, soku trzustkowego i soku jelitowego,
- działa żółciopędnie,
- zwiększa przepływ krwi przez nerki i rozszerza tętniczki nerkowe,
- zwiększa przepuszczalność śródbłonków nerkowych.
Jak przygotować napar z kminku?
Napar przygotowuje się z łyżeczki mielonego kminku, który zalewa się 250 ml wrzątku i odstawia na 15 min. pod przykryciem. Po przecedzeniu pić trzy razy dziennie.
Ze względu na właściwości kminek powinno się dodawać do dań, które znacznie mogą obciążyć nasz żołądek, czyli do posiłków tłustych, ciężkostrawnych oraz smażonych. Dodaje się go więc do czerwonych mięs, kiszonej kapusty, surówek, ćwikły, pieczywa, zup, owoców morza czy słodkich wypieków.