Hibiskus ma cudowne, czerwone lub purpurowe kwiaty, które są ozdoba niejednego ogrodu. Znany jest nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również zyskał popularność ze względu na zastosowanie w kuchni, kosmetykach oraz lekach. Już starożytni władcy raczyli się napojem zwanym karkade. Zależnie od kraju hibiskus przyjmuje różne nazwy: malwa sudańska, ketmia, roselle, florida canberry.
W hibiskusie znajdziemy takie związki jak antocyjany, polifenole oraz flawonoidy, które znane są ze swych właściwości ochronnych przed chorobami, zachowują młodość a także bogate są w witaminę C oraz kwasy organiczne. Najwięcej wymienionych związków zawartych jest w kwiatostanach. Liście natomiast bogate są w karoteny oraz błonnik, zaś nasiona są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Hibiskus ceniony jest w medycynie naturalnej.
Hibiskus – według literatury kwiaty hibiskusa posiadają właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- ułatwia trawienie,
- przyspiesza przemianę materii,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- działa wzmacniająco na wątrobę i serce,
- oczyszcza organizm,
- kwiat hibiskusa ma również właściwości obniżające ciśnienie krwi,
- działa kojąco, przeciwzapalnie oraz łagodzi podrażnienia.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Herbata z hibiskusa: łyżeczkę hibiskusowego suszu zalej szklanką wrzątku, pozostaw do zaparzenia na ok kwadrans.
Hibiskus z miodem, imbirem i goździkami (polecany przy przeziębieniu) Zaparz łyżeczkę hibiskusa z 2-3 goździkami. Do naparu zetrzyj kawałeczek imbiru, lub dodaj dużą szczyptę suszonego. przecedź i posłódź miodem.
Hibiskus warto także dodawać do codziennej porcji czarnej lub zielonej herbaty, szczególnie w okresie zimowym. Wzbogaci jej smak, uzupełni poziom witamin w organizmie.
Z hibiskusa można przygotować wina, syropy, dżemy, galaretki, lody, ciastka i puddingi. Idealnie nadaje się do aromatyzowania nim masła, sosów i desery. Liście można zjadać się w postaci sałatek, dodawać do warzyw lub mięsa. Prażone nasiona stanowiły substytut kawy, a świeże podstawę do przyrządzania zup i sosów.