Tarczyca bajkalska pochodzi z Azji Wschodniej i jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Jej korzeń wykorzystywano dawniej w leczeniu astmy, biegunki, przeziębienia, gorączki, infekcji układu moczowego, dny moczanowej, żółtaczki i bólów brzucha. Wspomagano się nim ponadto w przypadku bezsenności i drażliwości, wysokiego poziomu cholesterolu i alergii. Jest to jedno z najważniejszych chińskich ziół, którego historia stosowania sięga ponad 2000 lat. Tarczyca znana była również rdzennej ludności zamieszkującej Syberię i Mongolię. W ostatnich latach roślina ta zdobyła sławę w Europie i w USA jako „cudowny suplement” na wiele dolegliwości. Nie bez powodu, gdyż współczesne badania naukowe potwierdzają jej liczne właściwości prozdrowotne.
Tarczyca bajkalska – według literatury tarczyca bajkalska posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- wywiera korzystny, wielokierunkowy wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego,
- dba o prawidłową strukturę naczyń krwionośnych i usprawnia przepływ krwi,
- zapobiega sklejaniu się płytek krwi i powstawaniu zakrzepów,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi,
- wspiera regularną pracę serca,
- działa sedatywnie,
- relaksuje ciało i umysł,
- redukuje napięcie nerwowe,
- ułatwia zasypianie,
- pozytywnie wpływa na strukturę i ruchomość stawów,
- wzmaga wydzielanie żółci i chroni tkanki wątroby przed uszkodzeniami dba o kondycję i wygląd skóry.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Odwar: 1 łyżkę korzeni zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut na małym ogniu. Następnie odstawić na 30 minut i przecedzić