Przelot pospolity (łac. Anthyllis vulneraria) nazywany jest także przelotem zwyczajnym. To roślina ozima, którą możemy znaleźć w Polsce, zwłaszcza na suchych zboczach i w dobrze nasłonecznionych zaroślach. Może też rosnąć na suchych łąkach i pastwiskach. Kwiaty zawierają izoflawony, ksantofile, garbniki katechinowe, flawonoidy (kwercetyna, kaempferol, ramnetyna, izoramnetyna), saponiny triterpenowe.
Przelot pospolity – według literatury kwiat przelotu pospolitego posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- wykazuje przede wszystkim właściwości antywirusowe, przeciwgrzybicze, jak również przeciwbakteryjne,
- wykorzystywany jest przy stanach zapalnych błon śluzowych i skóry,
- łagodzenia kaszlu,
- rozkurczania mięśni gładkich,
- to też środek działający moczopędnie i uspokajająco,
- przygotowane na bazie tej rośliny maceraty oraz odwary stosowano do nadżerek, wyprysków, owrzodzeń i różnego rodzaju ran,
- wywar z kwiatów reguluje procesy trawienne, przeciwdziała zaparciom i ma korzystny wpływ na przemianę materii,
- stosowany jest również w niektórych chorobach skórnych, jak trądzik, wyprysk łojotokowy i przewlekły,
- zewnętrznie w postaci okładów używany na wybroczyny, stłuczenia, siniaki, blizny, świąd skóry i podskórne wylewy krwawe.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Napar – 30 g kwiatów rośliny należy zalać 1 l wrzątku, a następnie zaparzać przez 10 minut. Po upływie tego czasu płyn należy odcedzić. Tak przygotowany napar zaleca się pić 2-3 razy po pół szklanki.
Odwar – 10 do 20 g kwiatów przelotu należy zalać 1 l przegotowanej wody i podgrzewać przez ok. 20-30 minut. Nie można dopuścić do wrzenia mieszanki. Następnie trzeba całość ostudzić i odcedzić. Odwar służy przede wszystkim do przygotowywania kompresów łagodzących stłuczenia, można nim też przemywać zmienione chorobowo miejsca na skórze.
Informacje zaczerpnięte z ogólnodostępnej literatury zielarskiej.