Olej lniany tłoczony na zimno z wyselekcjonowanych ziaren, najstarszej odmiany lnu, jaką odnotowano w Polsce – Szafir. Olej lniany zawiera kwas α-linolenowy omega-3. Z pomocą kwasów jednonienasyconych w naszym ciele dochodzi do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu LDL, przy jednoczesnym zwiększeniu wskaźnika „dobrego” cholesterolu HDL. Zmiana powyższych proporcji istotnie ogranicza ryzyko chorób związanych z układem krążenia.
Olej lniany przechowujemy w ciemnej butelce i chłodnej temperaturze, aby zapobiec utlenianiu drogocennych kwasów tłuszczowych.
DZIAŁANIE WSPOMAGAJĄCE:
- kwasy tłuszczowe OMEGA-3 zawarte w oleju lnianym są cennym budulcem komórek organizmu i tkanki mózgowej. Odgrywają też ważną rolę w syntezie hormonów,
- regularne stosowanie oleju lnianego korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy (reguluje proporcje hormonów w organizmie kobiety), a u kobiet po 50 roku życia łagodzi objawy menopauzy,
- u mężczyzn olej lniany stosowany jest pomocniczo przy leczeniu przerostu prostaty,
- wspomaga leczenie depresji, a przy uprawianiu sportu zwiększa wydolność organizmu i wytrzymałość,
- wspomaga procesy trawienne i regeneruje błony śluzowe układy pokarmowego,
- olej lniany odżywia skórę – szczególnie polecany jest do skóry suchej, z objawami łuszczenia,
- olej lniany stosuje się jako skuteczny środek przy występowaniu drętwienia i mrowienia kończyn,
- pomaga również w przypadku postępujących schorzeń mózgu i układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, depresje czy też uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę,
- kwas alfa-linolenowy jest podstawowym źródłem kwasu DHA będącego bardzo ważnym składnikiem mózgu. Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci, problemami ze wzrokiem i występowaniem schorzeń neurologicznych.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Dawkowanie ustala się indywidualnie, w zależności od potrzeb organizmu. Jednak przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać od 2 do 6 łyżek oleju lnianego dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że olej lniany nie nadaje się do smażenia, ponieważ podczas obróbki termicznej znikają wszystkie jego właściwości. Dlatego podana dzienna dawka oleju powinna być spożywana na zimno.
Zapotrzebowanie na kwasy OMEGA-3 u dzieci i młodzieży jest większe niż u dorosłego. Zwiększenie dziennej dawki oleju nie powoduje tycia, gdyż jest naturalnym, niemodyfikowanym składnikiem.
Można urozmaicać sposób spożywania oleju lnianego np. dodawać go do zimnych sosów, sałatek, surówek, świeżo wyciśniętych soków z owoców lub warzyw, past kanapkowych czy maczać z chlebem. Dobrym rozwiązaniem jest także dodawanie oleju do muesli czy płatków zbożowych wzbogaconych np. utartym jabłkiem. Po za tym olej lniany można miksować z jogurtem, kefirem, maślanką, sokiem z cytryny czy nawet wodą.
Olej słonecznikowy tłoczony na zimno powinno się przechowywać w szklanej butelce w zaciemnionym miejscu, w temperaturze 5-10 stopni Celsjusza, a więc najlepiej w dolnej szufladzie lodówki.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.