Karbieniec pospolity jest byliną występującą w stanie naturalnym w Europie i na Syberii przeniesioną przez człowieka do Ameryki Północnej, Afryki i Australii. Karbieniec wytwarza pełzające podziemne kłącze z rozłogami. Z kłącza wyrasta łodyga wzniesiona, 03-1,0 m wysoka, gałęziasta. Liście w zarysie podłużnie jajowate lub podłużnie lancetowate, ostre, nagie lub owłosione, naprzeciwległe, piętrami skrzyżowane. Do celów leczniczych zbiera się na początku kwitnienia w lipcu lub sierpniu dobrze rozwinięte, ulistnione nie zdrewniałe, górne części pędów karbieńca i suszy w miejscach zacienionych i przewiewnych. Ziele karbieńca zawiera flawonoidy, nieco saponin, ok. 10 procent garbników typu charakterystycznego dla rodziny wargowych, fenolokwasy, triterpeny, steridy oraz 0, 075- 0, 2 % olejku eterycznego Popiołu 8-10%, w tym około 0, 1% fluorków.
Karbieniec – według literatury ziele karbieńca posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- wykazuje korzystne działanie na tarczycę,
- obniża wydzielanie hormonu tarczycy,
- działa regulująco na obieg jodu,
- przeciwdziała skutkom nadczynności tarczycy jak palpitacje serca, niepokój i pocenie się,
- nalewka alkoholowa z ziela karbieńca ma właściwości uspokajające i stosowana jest też w przypadku tarczycy,
- stosowany w nerwicy i depresji,
- stosowany w niektórych chorobach sutka u kobiet, a zwłaszcza bólach sutka o charakterze nerwobólów nerwów międzyżebrowych,
- ponadto w zakłóceniach cyklu miesięcznego.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Napar: jedną łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalewamy jedną szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem około 20 minut. Po upływie tego czasu napar pijemy 2-3 razy na dzień po 1/4 szklanki. Napar ten leczy także niedoczynność tarczycy oraz wzmacnia mięsień sercowy. Nalewka z karbieńca: 1:3 na świeżym lub suchym zielu 3 razy dziennie po 20 kropli.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.