Nostrzyk żółty uprawia się w Europie i niektórych rejonach Azji Mniejszej (np. w Indiach). Z powodu swoich właściwości jest również nazywany nostrzykiem lekarskim (inne nazwy: nostrzyk zwyczajny, tatarska trawa, nozderek). Jest to roślina dwuletnia. Szczególnie chętnie rośnie w miejscach nasłonecznionych. W stanie naturalnym można go w Polsce spotkać rosnącego na nieużytkach i miedzach. Kwitnie od lipca do października. Charakterystyczne są jego drobne, żółte zebrane w grona kwiaty. Osiąga do niekiedy nawet metr wysokości.
Ziele nostrzyka zawiera związki kumarynowe, alantoinę, flawonoidy, witaminy C i E, garbniki oraz sole mineralne.
Nostrzyk żółty – według literatury ziele nostrzyka żółtego posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- zapalenia żył,
- zastoje żylne i limfatyczne,
- w profilaktyce zakrzepicy,
- w łamliwości naczyń krwionośnych,
- przy żylakach kończyn dolnych i hemoroidów,
- wywiera działanie uspokajające i rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu wydalniczego i oddechowego,
- wywiera wpływ żółciopędny.
Sposób Przygotowania:
Napar z nostrzyka – 1 łyżka na szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem 30-40 minut, przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 100-150 ml. Ponadto mocne napary do okładów i lewatyw przy żylakach, stłuczeniach (kontuzje), obrzękach, zapaleniu żył.
Odwar – pół łyżki ziela nostrzyka zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej. Ogrzewać przez pół godziny., (nie dopuszczać do wrzenia). Często mieszając. Przecedzić. Używać do okładów, przymoczek, przemywań.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.