Turówka wonna (trawa żubrówka) to roślina objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową. Rośnie na obrzeżach Puszczy Białowieskiej i na Pomorzu. Surowcem zielarskim jest ziele turówki (Herba Hierochloë). Zawiera kumarynę (ok. 0,6%), kwas kumarynowy, ferulowy i melilotowy. W medycynie ludowej stosowana jest zewnętrznie w postaci naparów z ziela i wewnętrznie na dolegliwości układu pokarmowego. Pochodne kumaryny zawartej w roślinie działają przeciwskurczowo. Stosowane są również w przemyśle perfumeryjnym
Trawa żubrówka – właściwości i zastosowanie
Dzięki zawartości kumaryny, trawa ta wyróżnia się charakterystycznym aromatem, który jest bardziej intensywny po wysuszeniu.
Żubrówka nadaje mnóstwo smaku. Można jej używać do marynowania czerwonego mięsa, zwłaszcza dziczyzny oraz do ryb. Po zamarynowaniu w trawie żubrowej nabierze zupełnie nowego wymiaru smaku.
Świetnie sprawdza się też podczas grillowania. Odrobina trawy żubrowej dodana do węgla drzewnego sprawi, że potrawy wyjdą bardzo smaczne i aromatyczne. Podobnie w przypadku pieczenia .
Świetnie nadaje się do aromatyzowania oliwy, wychodzi fajny, świeży smak.
Ze względu na jej unikalne pochodzenie możemy zaliczyć trawę żubrową do naszych bogactw narodowej gastronomii.
Trawa żubrówka powieszona w szafie odstrasza mole.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.