Bluszczyk kurdybanek czyli kumdran, kondratek, bluszczak i kocimorda – w każdym regionie Polski nazywany był inaczej. Jest rośliną o wysokości maksymalnej 20 cm. Sporadycznie wzrasta do 60 cm. Posiada kanciastą, miękką a zarazem rozgałęzioną łodygę z dochodzącymi do jednego metra długości. Jeszcze zanim na naszych ziemiach pojawiła się bazylia i tymianek, to właśnie on był niegdyś główną przyprawą stosowaną do zup, sosów i mięs. W zielu kurdybanka występują związki sekwiterpenowe i trirpenowe, garbniki, kwas rozmarynowy, kakaowy i ferulowy. Znaleźć w nim można również flawonoidy, olejki eteryczne i substancje goryczkowe.
Bluszczyk kurdybanek – według literatury ziele bluszcyka posiada właściwości, które były wykorzystywane do łagodzenia poniższych dolegliwości:
- przyjmowany doustnie pobudza układ trawienny,
- produkuje soki żołądkowe,
- zaostrza apetyt,
- reguluje przepływ żółci,
- pobudza przemianę materii, reguluje wypróżnienia,
- korzystnie wpływa na metabolizm,
- zawiera w dużej ilości kwasy triterpenowe, które wpływają na regenerację błony śluzowej w żołądku,
- skutecznie poprawia drożność dróg oddechowych i pobudza organizm do odkaszlania zaległej flegmy, – jest idealnym zielem w przypadku oczyszczania organizmu, ponieważ działa moczopędnie,
- stosowany przy niektórych z chorób wątroby, kamienicy żółciowej i stanów zapalnych dróg żółciowych,
- stosowane odwary z bluszczyku działają bakteriobójczo,
- stosowane są do płukania gardła i jamy ustnej.
- napary można stosować zewnętrznie na rany, celem ich przemywania, a także na podrażnienia skóry, przy trądziku, owrzodzeniu i poparzeniach,
- ziele przyspiesza gojenie ran oraz odkaża,
- przy trądziku dodatkowo pomaga działanie oczyszczające i ściągające ziela,
- dzięki działaniom ściągającym jest także stosowany przy zapaleniu pęcherza, biegunki i hemoroidów.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Odwar – łyżkę ziela wsypać do 200ml wrzącej wody i gotować pod przykryciem przez 6 min. Odstawić do ochłodzenia na 12 min. i odcedzić. Napój pije się 2-3 razy dziennie przed posiłkiem co polepsza apetyt i poprawia trawienie. Odwar można stosować także zewnętrznie do przemywania pęcherzy, podrażnień skóry, ran i trądziku. Napar – 2 łyżki suszu zalać 2 szklankami wrzącej wody, odstawić na 24 min., odcedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 200 ml.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.