Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Poznaj właściwości dziurawca

Poznaj właściwości dziurawca

Dziurawiec dzięki swoim właściwościom ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Zioło te działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, żółciopędnie, tonizująco, przeciwskurczowo, oczyszczająco, moczopędnie, przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie, zwalcza bezsenność, uspokajająco, hepatoprotekcyjnie. Ma też dobry wpływ na układ trawienny.

Rewelacyjne właściwości dziurawca są znane od wielu lat. Dawniej nazywano tę roślinę zielem świętojańskim, ponieważ kwitnie mniej więcej 24 czerwca. Liście tej rośliny mają niewielkie dziurki, stąd właśnie wzięła się nazwa. Swoje lecznicze działanie zawdzięcza ona licznym substancjom, które się w niej znajdują. Są to m.in. flawonoidy, hyperozyd (działa moczopędnie), garbikom (działają bakteriostatycznie i zwalczają biegunkę), rutynie oraz kwercetynie (uszczelniają naczynia włosowate) i hyperforynie, które mają antybiotyczne właściwości. W roślinie tej mamy też żywicę, olejki eteryczne, kwasy organiczne, cholinę, sole mineralne, witaminy A i C, cholinę i pektyny.

Dziurawiec powinno się stosować mają dolegliwości żołądkowe, w stanach zapalnych jelit i błony śluzowej żołądka. Pomaga on na brak apetytu, wzdęciach, biegunkach bólach brzucha oraz zgadze. Bardzo często dziurawiec zaleca się osobom zmagającym się z kamicą moczową. Ziele to działa moczopędnie, dzięki piciu naparu z dziurawca nawet o 30% zwiększa się wydalanie moczu. Dziurawiec stosuje się też w stanach niepokoju i nerwicy. Pomaga on również w stanach depresyjnych i zaburzeniach psychowegetatywnych. Dzieje się tak, gdyż dziurawiec zatrzymuje w mózgu rozkład neurotransmiterów. Podaje się go też dzieciom mającym lęki nocne i moczącym się podczas snu. Dziurawiec ma naprawdę bardzo szerokie działanie. Leczy się nim również zanik pigmentu skóry, a więc bielactwo. Roślina ta jest też stosowana na wszelkiego rodzaju problemy skórne, okłady z dziurawca ułatwiają nie tylko gojenie się ran, ale stosuje się je też na odmrożenia i poparzenia. Pomaga także w walce z trądzikiem i wrzodami. Jeśli mamy zapalenie jamy ustnej, gardła lub dziąseł możemy robić płukankę z dziurawca.

Dziurawiec w sklepie Eko-Herba
Kliknij i zamów!

Preparaty z dziurawcem są dostępne w aptekach w wielu różnych postaciach. Można je jednak przygotować samodzielnie. Chcąc zrobić napar wystarczy łyżeczkę liści mięty zmieszać z dużą łyżką kwiatów dziurawca. Następnie zalewamy je szklanką wrzącej wody i zostawiamy pod przykryciem. Po upływie pół godziny przecedzamy napar. Taką herbatę pijemy dwa razy w ciągu dnia. Herbatka działa uspokajająco, dobrze jest więc pić ją przed snem, bowiem ułatwia zasypianie. Działa też wspomagająco na naszą wątrobę.

Popularna jest też nalewka z dziurawca. Pąki, kwiaty oraz liście (łącznie około 10 dag) tej rośliny zalewały spirytusem (pół litra). Zamykamy szczelnie i odstawiamy w ciemne miejsce, gdzie panuje pokojowa temperatura. Po upływie kilku dniu przeciskamy nalewkę przez sitko i gazę. Odstawiamy jeszcze na 2-3 dni. Łyżeczkę nalewki dodajemy do połowy szklanki wody bądź mleka i pijemy dwa razy dziennie.

Trzeba pamiętać, że w trakcie picia dziurawca stajemy się bardziej wrażliwi na słońce, dlatego nie wolno się wówczas opalać (może wystąpić uczulenie).

W artykule użyto informacje z tej strony.

Call Now Button